Quantic PMI Model P16T-100M50G-100-T-I-OPT44 is a single pole, sixteen throw absorptive switch which operates over the 0.1 to 44 GHz frequency range that offers a typical insertion loss of 18 dB while maintaining a typical isolation of 70 dB. Housing size is 12.0" x 5.5" x 0.65" with 2.4mm feamle connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 44 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 44 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB (0.1 to 18 GHz) Typ, 10 dB (18 to 40 GHz) Typ, 19 dB (40 to 44 GHz) Typ |
| Isolation (dB): | 70 dB (0.1 to 1 GHz) Typ, 90 dB (1 to 18 GHz) Typ, 80 dB (18 to 40 GHz) Typ, 70 dB (40 to 44 GHz) Typ |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 (0.1 to 18 GHz) Typ, 3.0:1 (18 to 40 GHz) Typ, 3.5:1 (40 to 44 GHz) Typ |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 800 mA Max, -5 VDC @ 200 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic, "0"= ON, "1" = "OFF" |
| Power / Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.4mm Female |
| Size: | 12.00" x 5.50" x 0.65" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |