PMI Model P16T-100M52G-100-T-DEC is a 0.1 to 52 GHz, SP16T Absorptive Pin Diode Switch that features low insertion loss (8 dB @ 18 GHz, 12.5 dB @ 40 GHz, 18 dB @ 52 GHz) and high isolation (90 dB @ 18 GHz, 80 dB @ 40 GHz, 70 dB @ 52 GHz), and maximum VSWR of 3.5:1 @ 52 GHz in a slimline package of 8.0" x 3.0" x 0.77" with 9 pin Micro-D connector for power/control and 2.4mm female connectors. This model incorporates a TTL compatible driver for ease of system integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 52 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 52 |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB Typ (0.1 to 18 GHz), 12.5 dB Typ (18 to 40 GHz), 18 dB Typ (40 to 52.0 GHz) |
| Isolation (dB): | 70 dB Typ (0.1 to 1 GHz), 90 dB Typ (1 to 18 GHz), 80 dB Typ (18 to 40 GHz), 70 dB Typ (40 to 52 GHz) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ (0.1 to 18 GHz), 3.0:1 Typ (18 to 40 GHz), 3.5:1 Typ (40 to 52.0 GHz) |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 1.1 A Max -12 VDC @ 720 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic - See Product Feature |
| Connectors: | 2.4mm Female |
| Size: | 8.0” x 3.0” x 0.77” |
| Finish: | Painted Blue (Mounting Surface Free of Paint) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |