Quantic PMI Model P16T-10G31G-60-T-512-SFF-DEC is a single pole 16 throw solid state absorptive switch operating over the 10 to 31 GHz frequency range that offers a typical insertion loss of 10 dB while maintaining a typical isolation of 60 dB. Housing size is 8.0" x 3.0" x 0.67" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 10 to 31 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 31 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Min |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL Logic - See Logic Table |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 8.0" x 3.0" x 0.67" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |