Quantic PMI Model P16T-18G40G-90-R-512-SFF-DEC is a single pole, sixteen throw, reflective pin diode switch that operates from 18 to 40 GHz with a typical insertion loss of 12 dB, minimum 50 dB of isolation and operates at 20 dBm CW. Controlled with 4-Bit decoded TTL logic. Housing size is 8.0" x 3.0" x 0.67" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 12 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Typ / 10 ns Typ (Rise/Fall) 150 ns Max (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 150 ns |
| Rise/Fall Time: | 50 ns Typ / 10 ns Typ |
| Delay On/Off: | 150 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | TTL Logic (4-Bit Decoded) - See Product Feature |
| Power / Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 8.0" x 3.0" x 0.65" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 Cond. A |