Quantic PMI Model P16T-18G40G-90-T-512-SFF-DEC is a single pole, sixteen throw, absorptive pin diode switch that operates from 18 to 40 GHz that has a typical insertion loss of 12 dB and minimum 50 dB of isolation that operates at 20 dBm CW. Controlled with 4-Bit decoded TTL logic. Housing measures 8.0" x 3.0" x 0.65" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP16T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Typ - Measured 10.38 dB |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 12 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min - Measured 55.13 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Typ/10 ns Typ (Rise/Fall) 150 ns Max (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 150 ns |
| Rise/Fall Time: | 50 ns Typ / 10 ns Typ |
| Delay On/Off: | 150 ns Max - Measured 100.5 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ - Measured 2.39:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Power Supply: | +5 VDC @ 750 mA Max - Measured 470 mA, -12 VDC @ 200 mA Max - Measured 176 mA |
| Control Signal: | 4-Bit Decoded TTL Logic |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 8.0" x 3.0" x 0.65" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 Cond. A |