P16T-250M18G-60-T-512-SFF-DEC-1W Active
SP16T Absorptive Pin Diode Switch
PMI Model P16T-250M18G-60-T-512-SFF-DEC-1W is a single pole, sixteen throw absorptive pin diode switch that operates from 0.25 to 18 GHz frequency range that has a typical insertion loss of 7 dB and 60 dB of isolation and operates at 30 dBm CW. Controlled with 4-Bit decoded TTL logic. Housing size is 8.0" x 3.0" x 0.65" with SMA female connectors.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Active
Configuration: SP16T
Reflective / Absorptive: Absorptive
Frequency (GHz): 0.25 to 18
Frequency Min (GHz): 0.25
Frequency Max (GHz): 18
Insertion Loss (dB): 6 dB goal, 7 dB Max
Isolation (dB): 60 dB Min
Switching Speed: 50 ns Typ / 10 ns Typ (Rise/Fall)
150 ns Max (Delay On/Off)
Rise/Fall Time: 50 ns Typ / 10 ns Typ
Delay On/Off: 150 ns Max
VSWR In/Out: 2.0:1 Typ, 2.5:1 Max
Input Power: 30 dBm CW
Survival Power: 10 W Peak, 1 µs
Power Supply: +5 VDC @ 750 mA Max
-12 VDC @ 200 mA Max
Control Signal: 4-Bit Decoded TTL Logic - See Product Feature
Power / Control Connector: Solder Pins
Connectors: SMA Female - removable
Size: 8.00" x 3.00" x 0.65"
Finish: Gold Plated
Export Classification (ECCN): EAR99
Environmental Ratings:
Temperature (Operating): -40 °C to +85 °C
Temperature (Non-Operating): -65 °C to +125 °C