Quantic PMI Model P16T-812-65-T-515-SFF-MICROD-DEC is a single pole 16 throw solid state absorptive switch operating over the 8 to 12 GHz frequency range that offers a maximum insertion loss of 8 dB while maintaining a minimum isolation of 65 dB. Housing size is 8.0" x 3.0" x 0.5" with a 9 pin Micro-D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Min |
| Switching Speed: | 150 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| Input Power: | 18 dBm Max |
| Amplitude Match: | ± 0.5 dB Max |
| Phase Match: | ±10° Max, ±5° Goal |
| Power Supply: | +5 to +15 VDC -5 to -15 VDC |
| Power / Control Connector: | 9 Pin Micro-D |
| Connectors: | SMA Female (Field Replacable) |
| Size: | 8.0" x 3.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -55 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107 |