Quantic PMI Model P1T-0R5G18G-55-R-SFF-PN is a single pole, single throw, reflective switch designed to operate over the 0.5 to 18 GHz frequency range that is designed to maintain low insertion loss, high isolation and fast switching speed. Housing size is 1.2" x 0.9" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 25 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 - Measured 1.95:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | 1-Bit TTL Logic |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA - Measured 5 mA, -15 V @ 50 mA - Measured 33 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 0.9" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |