Quantic PMI Model P1T-0R5G18G-55-T-SFF-PN is a single pole, single throw, non-reflective switch designed to operate over the 0.5 to 18 GHz frequency range. This model is designed to maintain low insertion loss, high isolation, and fast switching speed. Housing size is 1.2" x 0.9" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.94:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | 1-Bit TTL Logic |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA - Measured 18 mA, -15 V @ 50 mA - Measured 64 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 0.9" x 0.35" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |