Quantic PMI Model P1T-0R5G18G-60-T-512-SFF is a single pole, single throw, absorptive solid state switch that operates over the frequency range of 0.5 to 18 GHz that has an insertion loss of 3.5 dB and an isolation of 60 dB. Operates at 20 dBm CW and can survive 1 W CW, 10 W peak for 1 µs. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB (0.5 to 2 GHz), 70 dB (2 to 18 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed - Typ: | 10 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak, 1 µs |
| Rise/Fall Time: | 10 ns Typ, 15 ns Max (5 ns Measured) |
| Delay On/Off: | 75 ns Typ, 100 ns Max (25 ns Measured) |
| Control Signal: | TTL Logic, "0" = On, "1" = Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 70 mA Max, -12 VDC @ 100 mA Max |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |