Quantic PMI Model P1T-0R5G18G-60-T-SFF is a high speed, single pole, single throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns that has a frequency range of 0.5 to 18 GHz with over 60 dB of isolation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min (0.5 to 2 GHz), 70 dB Min (2 to 18 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Rise/Fall Time: | 10 ns Typ, 15 ns Max - Measured 5 ns |
| Delay On/Off: | 75 ns Typ, 100 ns Max - Measured 25 ns |
| Control Signal: | Single Line TTL, - TTL "0" = On, - TTL "1" = Off |
| Features: | Low Insertion Loss, High isolation, Fast Switching Speed, Small Size |
| Power Supply: | +5 VDC @ 70 mA -5 VDC @ 100 mA |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Gold |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |