Quantic PMI Model P1T-0R5G18G-60-T-SFF-OPT100M2G is a absorptive single pole, single throw switch that operates over the frequency range of 0.1 to 2 GHz that has a maximum insertion loss of 1.5 dB and an isolation specification of 60 dB minimum which operates at 20 dBm CW and can survive 1 W CW, 10 W peak for 1 µs. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed - Typ: | 10 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak, 1 µs |
| Rise/Fall Time: | 10 ns Typ, 15 ns Max |
| Delay On/Off: | 75 ns Typ, 100 ns Max |
| Control Signal: | TTL Logic, "0" = On, "1" = Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 70 mA, -12 VDC @ 100 mA |
| Power & Control Connector: | Feedthru |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |