Quantic PMI Model P1T-100M18G-85-LV-R-55-SFF is a high speed, single pole, single throw, reflective switch that operates in the frequency range is 0.1 to 18 GHz with an insertion loss of 3 dB, over 85 dB of isolation and a switching speed of 30 ns maximum. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 85 dB Min |
| Switching Speed: | 30 ns Max, 15 ns Typ |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm Max (AN7) 30 dBm (Survival Max) |
| Video Transient: | 500 mV Peak to Peak Max, Tested into 20 MHz BW |
| Control Logic: | TTL Logic: "0 VDC" = ON TTL Logic: "+5 VDC" = OFF |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 1038 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 2138 COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |