Quantic PMI Model P1T-1218-50-R-SFF-HIP5W-DG is a high power (5 W) Single pole one throw, reflective switch module with low insertion loss and with integral TTL Driver, designed for 12 to 18 GHz operation. Housing size is 1.2" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 2 W CW Max |
| Survival Power: | 5 W CW Max |
| Rise Time: | 75 ns Typ |
| Fall Time: | 25 ns Typ |
| Delay On: | 150 ns Typ |
| Delay Off: | 100 ns Typ |
| Control Logic: | TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide Coating IAW MIL-C-22750, Type I Over Epoxy Polyimide Primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |