Quantic PMI Model P1T-12G18G-65-T-SFF-ROHS is an Absorptive, High Speed, Single Pole Single Throw Switch capable of switching within 50 ns maximum and an operating frequency range of 12 to 18 GHz with a minimum of 65 dB isolation. Package size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors. ROHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.8 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 65 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 30 dBm Max (Survival), 20 dBm Max (Operating) |
| Control Signal: | Solder Pin, TTL Compatible, "0" = Insertion Loss, "1" = Isolation |
| Power Supply: | +5 VDC, 20 mA Typ, -15 VDC, 40 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |