Quantic PMI Model P1T-18G40G-90-1515-292FF-ROHS is an absorptive, high speed, single pole, single throw switch capable of switching within 15 to 25 ns that has a frequency range of 18 to 40 GHz with a >90 dB of isolation; insertion loss of 4.93 dB; VSWR 1.7:1; and input power 23 dBm. Housing size is 1.37" x 1.5" x 0.6" with 2.92mm female connectors. ROHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Isolation (dB): | 90 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Switching Speed: | 25 ns Max, 15 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 25 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.66:1 |
| Input Power: | 23 dBm CW Max |
| Control Signal: | 0 VDC "Low Loss", 5 VDC "Isolation" |
| Features: | Low Insertion Loss, High Isolation, Fast Switching Speed, Small Size |
| Power Supply: | +15 VDC @ 100 mA - Measured 64 mA, -+15 VDC @ 100 mA - Measured 43 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.37" x 1.50" x 0.60" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |