Quantic PMI Model P1T-1G18G-85-R-5V-SFF-HIP10W is a reflective, single pole, single throw pin diode switch that operates over the 1 to 18 GHz frequency range that is capable of handling an input power level of 10 W CW while providing 85 dB of isolation and a switching speed of 50 ns maximum. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 2.437" x 1.06" x 0.543" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max, 3 dB goal |
| Isolation (dB): | 85 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Max (At Low Power) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| Input Power: | 10 W CW Max operating (Not to be Switched Any Higher than 50 kHz) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Supply Voltages: | +5 V @ 30 mA Typ |
| 1 dB Compression: | +40 dBm goal |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.437" x 1.06" x 0.543" |
| Sealing: | Hermetic |
| Finish: | Painted Gray Epoxy polyimide coating IAW MIL-C-227750, Type 1 over epoxy polyimide primer IAW MIL-P-23377, Type 1, Class 1 or 3. Mounting surface to be free of paint. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +100 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Metod 107 |