Quantic PMI Model P1T-1G2G-85-R-SFF is a Reflective, High Speed, Single Pole Single Throw Switch capable of switching within 50 ns that has a frequency range of 1 to 2 GHz with an 80 dB isolation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.75 dB |
| Insertion Loss (dB): | 0.75 dB Typ |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Typ - measured 1.1:1 |
| Input Power: | 30 dBm Max (Survival), 20 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | SoTTL Compatible, "0" = Insertion Loss, "1" = Isolation |
| Power Supply: | +5 VDC, 20 mA Typ - measured 23 mA, -15 VDC, 20 mA Typ - measured 0 mA |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |