Quantic PMI Model P1T-200M18G-60-T-SFF is a High speed, single pole, single throw, absorptive switch capable of switching within 25 ns with an operating frequency range of 0.2 to 18 GHz that has over 65 dB of isolation and a maximum VSWR of 2.0:1. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Typ, 2.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Min |
| Switching Speed: | 25 ns Max (50% TTL to 10/90% RF) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 27 dBm "Hot Switching" Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = Off, TTL Logic "1" = On |
| Power Supply: | +15 VDC @ 50 mA Max, -15 VDC @ 75 mA Max |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 ºC to +50 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |