Quantic PMI Model P1T-200M18G-60-T-SFF-OPT518 is a high speed, single pole, single throw, absorptive switch capable of switching within 25 ns that has a frequency range of 0.5 to 18 GHz with over 60 dB of isolation and a maximum VSWR of 2.0:1. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1 dB |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Typ, 2.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 65 dB |
| Switching Speed: | 25 ns Max (50% TTL to 10/90% RF) |
| Switching Speed - Typ: | 25 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 27 dBm "Hot Switching" Maximum |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = Off, TTL Logic "1" = On |
| Power Supply: | +15 VDC @ 50 mA Max, -15 VDC @ 75 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pin |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 ºC to +50 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |