Quantic PMI Model P1T-200M18G-80-T-SFF-F192A-OPT1G6G is a high speed, single pole, single throw, absorptive switch capable of switching with in 30 ns that has an operting frequency range of 1 to 6 GHz and has over 80 dB of isolation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Switching Speed: | 10 ns (Rise/Fall) |
| Switching Speed - Typ: | 30 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 27 dBm "Hot Switching" Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = On, TTL Logic "1" = Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA Max, -12 VDC @ 75 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pin |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -65 to +110 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |