Quantic PMI Model P1T-200M18G-80-T-SFF-F192A-PTB is a Portable High Speed, Single Pole, Single Throw, Absorptive Switch capable of switching within 30 ns that operates in the frequency range is 0.2 to 18 GHz and has over 80 dB of isolation. This switch features an of/off swtich that is located on the front panel. Operates on 220 to 230 VAC and is supplied witha 6-foot EU 2-prong style power cord. Housing measures 4.92" x 4.92" x 2.26" with SMA connectors and SMC male connector for control.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed - Typ: | 30 ns |
| Input Power: | 27 dBm |
| Rise Time: | 10 ns Max |
| Fall Time: | 10 ns Max |
| On Time: | 30 ns Max |
| Off Time: | 20 ns Max |
| Control Signal: | TTL Logic: "1" (+2 to +5 VDC) = ON TTL Logic: "0" (-0.3 to +0.8 VDC) = OFF |
| Power & Control Connector: | SMC Male |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.92" x 4.92" x 2.26" |
| Finish: | Blue Powder Coated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +80 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |