Quantic PMI Model P1T-200M18G-80-T-SFF-RL-PTB is a Portable (test bench) high speed, single pole, single throw, absorptive switch capable of switching within 30 ns that has a frequency range of 0.2 to 18 GHz with over 80 dB of isolation. Housing measures 4.92" x 4.92" x 2,27" with SMC Male for control and SMA female connectors.
Test data on the internal RF Switch can be seen under https://www.quanticpmi.com/product-details/p1t-200m18g-80-t-sff-rl
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.4 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min (0.2 to 0.5 GHz), 80 dB Min (0.5 to 18 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 86.3 dB |
| Switching Speed - Typ: | 30 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max- Measured 1.9:1 |
| Input Power: | 27 dBm "Hot Switching" Max |
| Rise/Fall Time: | 10 ns (Rise/Fall) - Measured <5 ns |
| Delay On/Off: | 15 ns (Delay On) - Measured <5 ns, 30 ns (Delay Off) - Measured <10 ns |
| Delay On: | 15 ns (Delay On) - Measured <5 ns |
| Delay Off: | 30 ns (Delay Off) - Measured <10 ns |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Power Supply: | 220-230 VAC (Supplied with fuse and 6' standard EU2-Prong power cord) |
| Power & Control Connector: | SMC Male |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.92" x 4.92" x 2, 27" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -65 ºC to +110 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |