Quantic PMI Model P1T-218-60-55-R-SFF is a single pole, single throw, reflective switch operating over the frequency range of 2 to 18 GHz that has a minimum isolation of 60 dB and a maximum insertion loss of 1.8 dB. Housing size is 0.69" x 0.53" x 0.345" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2. to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max |
| Input Power: | 1 W CW 2 W Peak Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Interface: | TTL (1: OFF, 0: ON) |
| Switching Time: | 30 ns Max |
| Supply Voltages: | +5 VDC @ 65 mA -5 VDC @ 65 mA |
| Corrosion: | Resistant against seawater |
| MTBF: | 200, 000 hr |
| EMC: | No radiation |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.69" x 0.53" x 0.345" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -30 °C to +95 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | 90% |
| Vibration: | RANDOM: 20 - 500 Hz SPECTRAL DENSITY: 0.01 (g^2)/Hz RMS: 2.2 g |
| Mechanical Shock: | PEAK: 100 g DURATION: 4 ms, HALFSINE |
| Pressure: | OPERATION: 0.6 - 1.4 BAR STORAGE: 0.3 - 1.4 BAR VARIATION: ± 0.5 BAR |