Quantic PMI Model P1T-218-60-R-512-SFF is a high speed, single pole, single throw, reflective switch capable of switching within 15 ns with an operating frequency range of 2 to 18 GHz and over 60 dB of isolation. Housing size is 0.818" x 0.649" x 0.22" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.4 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.4 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min (2 to 4 GHz), 65 dB Min (4 to 8 GHz), 60 dB Min (8 to 18 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 15 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 15 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 500 mW CW Max |
| Survival Power: | 1.5 W CW, 20 W Peak (1 µs Max pulse width, 7.5% Duty Cycle) |
| Control Signal: | Single Line TTL |
| Features: | Low Insertion Loss, High isolation, Fast Switching Speed, Small Size |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA, -12 VDC @ 50 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.818" x 0.649" x 0.22" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |