Quantic PMI Model P1T-24G40G-55-T-292FF-23DBM is a 24 to 40 GHz, absorptive, high speed, single pole single throw switch that has a rise/fall of 10 ns with 55 dB of isolation and an input P1dB of 23 dBm. Supplied with removable 2.92mm female connectors in a housing that measures 1.0" x 1.0" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 24 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 24 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 10 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 10 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ - Measured 2.29:1 |
| Input Power: | 23 dBm CW min P1dB |
| Control Signal: | TTL Compatible, "0" = Insertion Loss, "1" = Isolation |
| Power Supply: | ±5 VDC - Measured +5 VDC @ 20 mA, -5 VDC @ 63 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |