Quantic PMI Model P1T-26D532D5-90-1212-292FF is an absorptive, single pole, single throw, solid-state switch that operates over the frequency range of 26.5 to 32.5 GHz that provides a minimum isolation of 90 dB with a insertion loss of 5 dB and offers switching speeds of 25 ns maximum and 15 ns typical. This switch is designed to handle input power levels up to 23 dBm CW. Control of the switch is by single line TTL logic. The package measures 2.0" x 1.5" x 0.75" and is gold plated and has 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 32.5 |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 32.5 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Isolation (dB): | 90 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Switching Speed: | 25 ns Max, 15 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 25 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 23 dBm CW Max |
| Control Signal: | 0 VDC "Low Loss", 5 VDC "Isolation" |
| Features: | Low Insertion Loss, High isolation, Fast Switching Speed, Small Size |
| Power Supply: | +12 VDC @ 60 mA Typ, -12 VDC @ 40 mA Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 2.0" x 1.5" x 0.75" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |