Quantic PMI Model P1T-2D7G3D1G-75-T-SFF-PN-1W-PM is a single pole, single throw absorptive switch designed to operate over the 2.7 to 3.1 GHz frequency range that was designed to maintain low insertion loss, high isolation, and fast switching speed. Housing size is 1.2" x 0.9" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2.7 to 31 |
| Frequency Min (GHz): | 2.7 |
| Frequency Max (GHz): | 3.1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.1 ± 0.1 dB Max |
| Isolation (dB): | 75 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Input Power: | 1 W (30 dBm) CW Max |
| Control Logic: | TTL |
| Power Supply: | +5 ± 0.5 VDC @ 50 mA Max -15 ± 3 VDC @ 50 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 0.9" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -50 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 COND. A |