PMI Model P1T-2G18G-60-R-55-SMF is a single pole reflective switch operating over the frequency range of 2 to 18 GHz with a switching speed of 50 ns, a minimum isolation of 60 dB and a Maximum insertion loss of 2 dB. This model is fitted with SMA connectors and has a housing size of 0.69" x 0.53" x 0.35".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Control Logic: | TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 65 mA Max -5 VDC @ 65 mA Max |
| Connectors: | SMA Male / Female - removable |
| Size: | 0.69" x 0.53" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -60 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Mechanical Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |