Quantic PMI Model P1T-2G18G-60-T-SFF is a single pole, single throw non-reflective/absorptive switch module with low insertion loss, high isolation, high speed and with integral TTL driver that is designed for 2 to 18 GHz, operation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed - Typ: | 15 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 10 dBm CW Max (Operating) |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak 1 µs |
| Rise Time: | 15 ns Max |
| Fall Time: | 15 ns Max |
| Delay On: | 50 ns Max |
| Delay Off: | 50 ns Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = On, "1" = Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 70 mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +75 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |