Quantic PMI Model P1T-2G18G-60-T-SFF-XSML is a Absorptive SPST RF Switch that operates from 2 to 18 GHz that features low insertion loss, fast switching speed, high input operating power. Ultra small package size measures 0.82" x 0.63" x 0.22" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB Max (2 to 4 GHz), 1.5 dB Max (4 to 8 GHz), 2 dB Max (8 to 12 GHz), 2.1 dB Max (12 to 18 GHz) |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 16 ns @ 50% TTL to 10% RF Max, 16 ns @ 50% TTL to 90% RF Max |
| Flat Leakage: | 12 dBm Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 1.5 W CW, 20 W Peak (1 µs Max PW, 7.5% DC) |
| Attenuation Flatness: | ±1 dB Max |
| Attenuation Accuracy: | ±1 dB Max |
| P1dB Limiting Threshold: | 5 dBm Min |
| Control Logic: | TTL Compatible - "0" = On, "1" = Off |
| Switching Rate: | 5 MHz Max PRF @ 50% DC |
| DC Consumption: | +4.5 to +5.5 VDC @ 50 mA Max, -12 to -15 VDC @ 30 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.820" x 0.630" x 0.220" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -50 °C to +90 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202-F, Method 103B, Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202-F, Method 213B, Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202-F, Method 204D, Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202-F, Method 105C, Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202-F, Method 107D, Cond. A |