Quantic PMI Model P1T-2G4G-55-T-SFF is a single pole, single throw, absorptive switch operates over the 2 to 4 GHz frequency range, providing ultra-fast switching speed and high isolation. This switch module contains an integral TTL driver and the DC supply voltage is only +5 VDC. Housing measures 1.18" x 1.1" x 0.51" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| VSWR In/Out: | 1.7:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak 1 µs |
| Input/Output VSWR at Switch On: | 1.7:1 Max (Output connector shall be terminated at 50 Ohm during the measurement of input connector. Input connector shall be terminated at 50 Ohm during the measurement of output connector.) |
| Input VSWR at Switch Off: | 1.7:1 Max (Output connector shall be opened during the measurement of input connector) |
| CTL Voltage for Switch (CTL Terminal): | +5 VDC ± 0.5 VDC (OFF) 0 VDC +0.5 V / -0.0 V (ON) |
| Power Supply: | +5 ± 0.5 VDC @ 60 mA (ON) +5 ± 0.5 VDC @ 6.5 mA (OFF) |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.18" x 1.1" x 0.51" |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Finish: | Blue Epoxy polyimide coating IAW MIL-C-227750, Type 1 over epoxy polyimide primer IAW MIL-P-23377, Type 1, Class 1 or 3. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |