Quantic PMI Model P1T-2G4G-75-T-SFF is an Absorptive, High Speed, Single Pole Single Throw Switch capable of switching within 50 ns maximum that operates over the frequency range of 1.95 to 4.25 GHz and has 75 dB isolation. Package size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 1.95 to 4.25 |
| Frequency Min (GHz): | 1.95 |
| Frequency Max (GHz): | 4.25 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.1 dB |
| Insertion Loss (dB): | 1.1 dB Max |
| Isolation (dB): | 75 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 75 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 Typ |
| Input Power: | 30 dBm Max (Survival), 23 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | TTL Compatible, "0" = Insertion Loss, "1" = Isolation |
| Power Supply: | +5 VDC, 20 mA Typ, -15 VDC, 40 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |