Quantic PMI Model P1T-2G8G-55-R-TNC-100W is a single pole, single throw, reflective switch that operates over the frequency range of 2 to 8 GHz that has a maximum insertion loss of 1.5 dB and a minimum isolation of 55 dB. Housing measures 1.0" x 2.0" x 0.75" is outfitted with TNC female connectors and a 9-Pin D female connector for power/control.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Switching Speed: | 1 µs Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| Input Power: | 100 W CW, 1 kW Peak @ 10% Duty Cycle |
| Control Logic: | TTL "0" = J1-J2 Low Loss |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA Typ -48 / -70 V @ 100 mA |
| Power Handling: | 100 W CW, 1 kW Peak @ 10% Duty Cycle |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro-D Female |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 1.00" x 2.00" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI/EMC: | MIL-STD-461 |