Quantic PMI Model P1T-500K500M-90-SFF is a SPST, Driverless Solid-State Switch operating from 0.0005 to 0.5 GHz with a switching speed of 1 ns, an isolation up to 90 dB and a maximum insertion loss of 5 dB at 0.05 GHz. Housing measures 3.0" x 0.98" x 0.6" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.0005 to 0.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.0005 |
| Frequency Max (GHz): | 0.5 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max (0.002 to 0.1 GHz), 6 dB Max (0.001 to 0.2 GHz), 7 dB Max (0.0005 to 0.5 GHz) |
| Isolation (dB): | 90 dB Min (0.0005 to 0.05 GHz), 80 dB Min (0.05 to 0.1 GHz), 70 dB Min (0.1 to 0.2 GHz), 60 dB Min (0.2 to 0.25 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Switching Speed: | 1 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 1 ns |
| Input Power: | 4 dBm Max |
| Operating Peak Input Power: | 100 mW |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | +1.5 VDC @ 20 mA "ON - Low Loss", -1.0 VDC @ 20 mA "OFF - Isolation" |
| Peak Current Handling: | 70 mA |
| Power & Control Connector: | SMA Female |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.0" x 0.98" x 0.60" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +100 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204 Cond D |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond D |