Quantic PMI Model P1T-500M18G-7080-T-SFF is a single pole, single throw, absorptive switch operating over the frequency range of 0.5 to 18 GHz. This unit's housing is supplied with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.4 dB Max (0.5 to 12 GHz), 2.8 dB Max (12 to 18 GHz) |
| Isolation (dB): | 70 dB Min (0.5 to 12 GHz), 80 dB Min (12 to 18 GHz) |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max @ 0.5 to 12 GHz 2.0:1 Max @ 12 to 18 GHz |
| Input Power: | 200 mW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 60 mA -12 VDC @ 60 mA |
| Switching Time Modulation: | 30 ns |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B, Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B, Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D, Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C, Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D, Cond. A |