PMI Model P1T-500M18G-80-R-SFF-SW21841A-515 is a reflective, high speed, single pole single throw switch operating over the frequency range of 0.5 to 18 GHz with an insertion loss of 2.5 dB maximum; an isolation of 80 dB minimum; input power rating of 2 W average, 10 W peak; and a switching speed of 20 ns. Housing size is 1.97" x 0.79" x 0.53" with an SMC male for control and SMA female RF connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max (0.5 to 2 GHz), 1.2 dB Max (2 to 4 GHz), 1.5 dB Max (4 to 8 GHz), 2 dB Max (8 to 12.4 GHz), 2.5 dB Max (12.4 to 18 GHz) |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| VSWR In/Out: | 1.4:1 Max (0.5 to 4 GHz), 1.6:1 Max (4 to 8 GHz), 1.9:1 Max (8 to 18 GHz) |
| Input Power: | 2 W Average, 10 W Peak @ 1 µs PW |
| Rise/Fall Time: | 2 ns Max (10% to 90% RF & 90% to 10% RF) |
| Delay On/Off: | 20 ns Max (50% to 10% / 90% RF) |
| Control Signal: | TTL Compatible 0 = Isolation 1 = Insertion Loss |
| DC Voltage: | +5 VDC @ 100 mA Max -15 VDC @ 45 mA Max |
| Power & Control Connector: | SMC Male (Control) Feedthru (Power) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.97" x 0.79" x 0.53" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |