Quantic PMI Model P1T-500M18G-80-R-SFF-SW21841A-LV is a 0.5 to 18 GHz, reflective, high speed, low video transient, single pole, single throw switch operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range. Housing size is 1.97" x 0.792" x 0.53" with an SMC male for control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max (0.5 to 2 GHz), 2.2 dB Max (2 to 4 GHz), 2.5 dB Max (4 to 8 GHz), 3.5 dB Max (8 to 18 GHz) |
| Isolation (dB): | 45 dB Min (0.5 to 1 GHz), 70 dB Min (1 to 2 GHz), 85 dB Min (2 to 12.4 GHz), 80 dB Min (12.4 to 18 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed - Typ: | 2 ns |
| VSWR In/Out: | 1.75:1 Max "ON Position" |
| Input Power: | 2 W Average, 10 W Peak @ 1 µs PW |
| Video leakage: | 125 mV Max @ 10 MHz BW (Input & Output), 125 mV Max @ 20 MHz BW (Input & Output), 1.0 V Max @ 350 MHz BW (Input & Output) |
| Rise/Fall Time: | 5 ns Typ, 7 ns Max |
| Delay On/Off: | 30 ns Max |
| Control Signal: | TTL |
| Power Supply: | +15 VDC, 100 mA -15 VDC, 45 mA |
| Power & Control Connector: | SMC Male (Control) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.97" x 0.792" x 0.53" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |