Quantic PMI Model P1T-500M40G-55-T-292FF is an SPST, High Speed, Absorptive Switch that operates at a frequency range of 0.5 to 40 GHz and is capable of switching within 100 ns with a 55 dB of Isolation and insertion loss of 5.5 dB maximum. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 74 dB Typ, 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 74 dB |
| Switching Speed: | 25 ns Typ, 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ, 2.5:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL Compatible, "0" = On, "1" = Off |
| Power Supply: | ±5 VDC @ 20 mA Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 5 | Buy Now |