Quantic PMI Model P1T-612-75-T-1W-SFF is an absorptive, single pole single throw switch that operates over the 6 to12 GHz frequency range that features low insertion loss and high isolation with 1 W operational power handling. Housing size is 1.0" x 0.8" x 0.375" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| Isolation (dB): | 75 dB Min |
| Switching Speed: | 150 ns Max |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max |
| Input Power: | 30 dBm CW Min |
| Control Logic: | +5 VDC TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 0.8" x 0.375" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |