Quantic PMI Model P1T-6G18G-60-T-SFF-1W-OPT28 is a high speed, single pole, single throw, absorptive switch capable of switching within 25 ns with input RF power levels up to 1 W CW with a operating frequency range of 2 to 8 GHz and has over 60 dB of isolation. Package size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.75 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.75 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 65 dB |
| Switching Speed: | 25 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 25 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 30 dBm Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA Max, -15 VDC @ 75 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |