Quantic PMI Model P1T-6R5G18G-55-R-SFF is a reflective, single pole, single throw switch that operates over the 6.5 to 18 GHz, frequency range that offers a minimum isolation of 55 dB and a maximum insertion loss of 2.4 dB. The compact 0.9" x 0.7" x 0.38" housing is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 6.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.4 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.4 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 25 ns Max (50% TTL to 90% RF), 10 ns Max (10% RF to 90% RF) |
| Switching Speed - Typ: | 25 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL Level |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 70 mA Max, -15 VDC ± 5% @ 45 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.90" x 0.70" x 0.38" |
| Weight: | 60 g [2.1 oz] Max |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -30 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | 100% Relative Humidity |
| Shock: | 15 G, 11±1 ms |
| Vibration: | 2 to 16 Hz, 20 mm Double Amplitude |
| Altitude: | 0 to 5, 000 FT |