Quantic PMI Model P1T-9D25G-90-T-SFF-5W is an absorptive, high speed, medium power, single pole, single throw solid state switch capable of switching within 25 ns that operates over the frequency range is 9.25 ± 0.03 GHz with 80 dB of isolation. Supplied with SMA female connectors in gold plated housing measuring 1.0" x 0.8" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 9.25 ± 0.03 |
| Frequency Min (GHz): | 9.25 ± 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 9.25 ± 0.03 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB goal, 2 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed - Typ: | 10 ns |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max - Measured 1.89:1 |
| Input Power: | 33 dBm CW Max |
| Operating Peak Input Power: | 37 dBm Max |
| Rise/Fall Time: | 10 ns Max - Measured 8.4 ns / 3.9 ns |
| Delay On/Off: | 25 ns Max - Measured 13 ns |
| Control Signal: | TTL Compatible |
| Power Supply: | +5 VDC @ 120 mA Max -12 VDC @ 100 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 0.8" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204B Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |