Quantic PMI Model P1T-9D2G10G-80-R-SFF is a reflective, single pole, single throw RF switch operating over the 9.2 to 10 GHz frequency range that features 15 ns switching speed, 80 dB isolation, and 2.5 dB insertion loss. Housing size is 1.0" x 0.62" x 0.22' with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 9.2 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9.2 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Switching Speed: | 15 ns Max (50% TTL - 10/90% RF) |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max |
| Input Power: | +27 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL Logic "1" = On "0" = Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 102 mA Max -5 VDC @ 46 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - Removable |
| Size: | 1.0" x 0.62" x 0.22' |
| Finish: | Painted Blue |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -60 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |