Quantic PMI Model P1T-9D39D5-15-SFF is a high speed single pole, single throw switch capable of switching within 20 ns that operates over the frequency range is 9.3 to 9.5 GHz and offers over 70 dB of isolation. Housing measures 0.79" x 0.63" x 0.49" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 9.3 to 9.5 |
| Frequency Min (GHz): | 9.3 |
| Frequency Max (GHz): | 9.5 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Switching Speed: | 20 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 20 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 15 dBm Max |
| Control Signal: | 0 VDC "Isolation", +5 VDC "Low Loss" |
| Features: | Low Insertion Loss, High isolation, Fast Switching Speed, Small Size |
| Power Supply: | +15 VDC @ 60 mA - Measured 37 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.79" x 0.63" x 0.49" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |