Quantic PMI Model P1T-DC18G-60-T-SFF-OPT2G8G is an absorptive, single pole, single throw pin diode switch that is optimized from 2 to 8 GHz that offers over 80 dB of isolation and a insertion loss of 5 dB with a switching sppeed of 6 ns. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.2" x 1.3" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Typ, 5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Typ., 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 6 ns Typ, 7 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 6 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ, 2.2:1 Max |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| Rise/Fall Time: | 2 ns Typ, 5 ns Max |
| Control Signal: | TTL "1" = On |
| Power Supply: | +8 to +15 VDC @ 15 mA Max, -8 to -15 VDC @ 40 mA Max |
| Power & Control Connector: | SMC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.3" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |