Quantic PMI Model P1T-DC40G-65-T-292FF-1NS is an absorptive, single pole, single throw, pin diode switch that operates from DC to 40 GHz that has 55 dB minimum isolation and 5.5 dB insertion loss. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measure 1.3” x 1.2” x 0.5” with an SMC male for control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | DC to 40 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Typ, 6.8 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Typ, 55 dB Min |
| Switching Speed: | 5 ns Typ, 6 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 5 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ, 2.2:1 Max |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| Rise/Fall Time: | 0.9 ns Typ, 1 ns Max – Measured 0.06 ns |
| Control Signal: | TTL "1" = On |
| Power Supply: | +8 to +15 VDC @15 mA Max, -8 to -15 VDC @ 40 mA Max |
| Power & Control Connector: | Control: SMC Male Power: Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.2" x 1.3" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |