Quantic PMI Model P1T-DC40G-65-T-292FF-1NS-HERM is an absorptive, single pole, single throw pin diode switch that operates from DC to 40 GHz and incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.2" x 1.3" x 0.5" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | DC to 40 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Typ, 6.8 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Typ, 55 dB Min |
| Switching Speed: | 5 ns Typ, 6 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ, 2.2:1 Max |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| Rise/Fall Time: | 0.9 ns Typ, 1 ns Max |
| Control Signal: | TTL "1 " = ON |
| DC Voltage: | +8 to +15 VDC @ 15 mA Max -8 to -15 VDC @ 40 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.2" x 1.3" x 0.5" |
| Sealing: | Hermetic |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -50 °C to +50 °C |
| Temperature (Storage): | -60 °C to +60 °C |
| Humidity: | The temperature in the experimental chamber was 30 °C and the relative humidity was 95%. The performance of the device was restored to standard atmospheric conditions, and the data was measured and compared at room temperature. |
| Vibration: | After being transported by road, railway, water and air, the equipment can work normally. |
| Pressure: | The device works normally within the altitude range of 0 to 4, 500 miles. |
| Salt Spray: | The concentration of salt solution shall be 5% to 1%, and the experimental temperature shall be 35 °C ± 2%. Two states of salt spray spraying and drying for 24 hours shall be used alternately. Then, the specimen shall be gently washed with running water under standard atmospheric conditions, and the experimental results shall be recorded and compared with the data before device test. |
| Mold Test: | The equipment should work well in tropical climates in the presence of mold growth. |