Quantic PMI Model P1T-DC40G-65-T-292FF-1NS-OPT10M20G is an absorptive, single pole single throw FET Switch that operates from 0.01 to 20 GHz with a typical 6 ns switching speed; minimum isolation of 50 dB and a Maximum insertion loss of 4.5 dB. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.2" x 1.3" x 0.5" with SMA and SMC connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Typ, 5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Typ 50 dB Min |
| Switching Speed: | 6 ns Typ 7 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ 2.2:1 Max |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| Rise/Fall Time: | 1 ns Typ 2 ns Max |
| Video Transient: | 0.3 GHz BW (2 to 18 GHz): 85 mV P-P 0.02 GHz BW (2 to 18 GHz): 15 mV P-P |
| Control Signal: | TTL "1" = On |
| Power Supply: | +8 to +15 V @ 15 mA Max -8 to -15 V @ 40 mA Max |
| Power & Control Connector: | SMC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.3" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |