Quantic PMI Model No: P1T-DC40G-65-T-292FF-1NS-OPT2G6G-LVTTL is a SPST Absorptive, FET switch that operates from 2 to 6 GHz that with a typical isolation of 60 dB, an insertion loss of 2.5 dB typical and a 6 ns switching speed (On/Off). This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.2" x 1.3" 0.5" with SMC male connectors for control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Typ, 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 65 dB |
| Switching Speed: | 6 ns Typ, 7 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 6 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| Rise/Fall Time: | 1 ns Typ, 2 ns Max |
| Control Signal: | TTL |
| Power & Control Connector: | SMC Male |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.3" 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |